Kurs na koparkę – odpowiadamy na popularne pytania

Na naszym rynku obecnie przeżywamy bardzo duży wzrost prac ogólnobudowlanych, remontowych i podobnych. Jedną z ofert, która cieszy się popularnością wśród potencjalnych pracowników, jest praca operatora koparki. Dzięki ukończeniu kursu na koparkę można zarabiać kilka tysięcy złotych bez konieczności dalszej nauki. 

Odpowiemy dzisiaj na najważniejsze pytania, takie jak – ile kosztuje kurs na koparkę, warto taki kurs skończyć i czy takie szkolenie stanowi inwestycję na lata? 

Praca na koparce – o czym pamiętać? 

Koparka jest maszyną budowlaną, która umożliwia działanie na wielu płaszczyznach. Często wykorzystuje się ją przy remontach dróg czy w budownictwie domów, biurowców, a także budynków przemysłowych. Jej głównym atrybutem jest łyżka inaczej zwana ładowarką. Maszyna służy do prac ziemnych, przeładunkowych, zgarniających oraz odśnieżających. 

Z tego względu, że koparka jest wykorzystywana w wielu gałęziach budownictwa, jest bardzo duże zapotrzebowanie na osoby, które zajmują się obsługą takich specjalistycznych maszyn. Aby pracować w tym zawodzie, należy skończyć kursy oraz posiadać certyfikat państwowy, czyli wpis w książeczkę operatora maszyn roboczych. 

Kto może zostać operatorem koparki? 

Operatorem może zostać osoba pełnoletnia posiadająca wykształcenie podstawowe. Osoby, które zaczynają, powinny odbyć kurs operatora koparki jednonaczyniowej, koparko-ładowarki. Taka osoba powinna być zdrowa oraz przedstawić orzeczenia lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania tego zawodu. 

Ile trwa kurs na operatora? 

Firmy specjalizujące się w szkoleniach operatorów koparek, mają w swoich ofertach zazwyczaj dwie możliwości. Pierwsza z nich to kurs wyłącznie na koparko-ładowarki, druga wersja obejmuje także naukę operowania koparki oraz ładowarki osobno. Jeśli dana osoba zdecyduje się na drugi kurs, to odbywa kurs podstawowy oraz bierze udział w zajęciach praktycznych i teoretycznych. 

Jak wygląda kurs? 

Aby otrzymać najważniejsze uprawnienia, osoba zdająca kurs musi zdobyć wiedzę z zakresu: higieny pracy, bezpieczeństwa, użytkowania, budowy, technologii oraz obsługi maszyn budowlanych. Najważniejszym etapem jest ukończeniu egzaminu państwowego z części teoretycznej oraz praktycznej. Po zakończeniu kursu uzyskuje się świadectwo oraz uprawnienia pozwalające na pracę jako operator koparki. 

Jaki jest koszt kursu na koparkę? 

Cena kursu na koparkę wynosi w trybie podstawowym 1000 złotych. Nie można jednoznacznie określić górnej ceny, gdyż w jednym mieście zapłacimy 1000 zł, a w innym 1500 zł. Zwróćcie uwagę na to, co w kursie jest zawarte, czy uwzględnia ono wszystkie lekcje, czy badania lekarskie są również uwzględnione, czy nie trzeba płacić dodatkowo za egzamin, książeczkę operatora oraz świadectwo. 

Jest to świetna alternatywa dla osób, które chcą podjąć dobrze płatną pracę. Operator średnio zarabia około 20 złotych na godzinę, dlatego nauka i zdobycie odpowiednich uprawnień jest opłacalną inwestycją. Kursy odbywają się w dogodnych dla nas momentach, czy to po południu, czy w weekendy, to wszystko można ustalić z osobami prowadzącymi kurs. Szkolenie nie trwa długo, a inwestycja zostaje z nami na długie lata, dopóki sami z niej nie zrezygnujemy.