Maszyny proste – bez nich życie byłoby skomplikowane

Maszyny proste – bez nich życie byłoby skomplikowane

Maszyny proste są z nami od zawsze. Znane są od czasów starożytnych i do dzisiaj pomagają nam w codziennym życiu. Pojawiały się już w naukach Arystotelesa lub Archimedesa. Przede wszystkim mowa tu o urządzeniach, które potrzebują bardzo małej ilości siły do przenoszenia różnych ciężarów. Dzisiaj odpowiemy, w jaki sposób takie narzędzia działają i czym właściwie są. 

Maszyny proste – czym są? 

W starożytności Archimedes, dzięki swoim pomysłom, był w stanie samemu postawić swój statek na wodzie – największy w tamtych czasach, mający aż trzy maszty. Na początek musimy sobie uświadomić – maszyny proste wyłącznie ułatwiają pracę. Wykonują to w sposób zamiany pracy, przez dłuższą drogę, na pracę o mniejszej wadze. Rozkłada więc to pracę na większy odcinek, ale nie powoduje, że jest jej mniej. 

Takie urządzenia służyły do podnoszenia lub przeciągania bardzo ciężkich elementów. Maszyny proste mogły być urządzeniem lub częścią bardziej skomplikowanej maszyny. 

Do przykładów maszyn prostych zaliczamy – dźwignie jednostronną i dwustronną, równię pochyłą, przekładnię zębatą, śrubę, kliny, bloczki. 

Przykładem dźwigni może być na przykład prosta linijka. Dzięki niej można podnosić ciężkie przedmioty. W wielu przypadkach maszyny proste są dziś wykorzystywane w najróżniejszych elementach konstrukcyjnych, nawet w tych bardziej złożonych. Potwierdza to, że samo odkrycie maszyn prostych było niezwykłym krokiem cywilizacyjnym. 

Zastosowanie maszyn prostych w codziennym życiu 

Wiele osób jest zdziwionych, gdy słyszy termin „maszyny proste”. Ludzie nie zdają sobie sprawy, jak wiele zawdzięczamy tym wynalazkom, jak wiele przedmiotów codziennego użytku wykorzystuje właśnie działania maszyn prostych. Choćby takie urządzenia jak nożyczki, obcęgi, huśtawka, rower czy waga. Wszystkie wyżej wymienione urządzenia wykorzystują zasadę, którą stosują maszyny proste. Dźwignia dwustronna także jest przykładem, dzięki niej powstały nożyce, kombinerki, a nawet żuraw. 

Dźwignia jednostronna ma swoje zastosowanie jako dziadek do orzechów albo taczka do noszenia ciężkich materiałów. Jeśli chodzi o kołowrót, ten składa się z wielu elementów, jednak zasada działania jest niezwykle podobna. Przykładem kołowrotka w dzisiejszym świecie będzie kierownica w samochodzie, klamka w drzwiach do domu, a nawet kurki przy zmywaku. 

Jak więc widzimy, maszyny proste są rzeczami, które wręcz otaczają nas z każdej strony, ostatnim dobrym przykładem będzie równia pochyła – zastosować ją można w ramach podjazdu lub skoczni narciarskiej. Należy o nich pamiętać – bez nich życie byłoby o wiele bardziej skomplikowane. Wydaje się to termin bardzo odległy, jednak historia pokazuje, że te najprostsze wynalazki, zawsze byłby najskuteczniejsze.