Operator żurawia wieżowego – odpowiadamy na popularne pytania

Są zawody, gdzie oprócz ukończenia kursu i posiadania doświadczenia, trzeba mieć także silne predyspozycje. Jedną z takich prac jest operator żurawia wieżowego. Prace wykonuje się na wysokości do 100 metrów, więc kandydat powinien być opanowany, dokładny, rzetelny, odporny na silny stres oraz ze silną psychiką. Bardzo ważna jest także umiejętność pracy w zespole oraz odporność na hałas, wibracje, przeciążenia. Jak zdobyć pracę operatora żurawia wieżowego

Na czym polega ta operatora żurawia wieżowego? 

Praca polega przede wszystkim na operowaniu dźwigu i za jego pomocą, przemieszczanie ładunków o znacznej wadze, przeładunku, transporcie oraz montażu. Urządzenie to jest największym budowlanym sprzętem – z tego powodu sięga do wysokości aż 100 metrów. 

Jak zostać operatorem żurawia? 

Praca ta wymaga kwalifikacji oraz uprawnień. Należy wykonać kursy operatora żurawia, najlepszą opcją jest kurs dla żurawi przenośnych. Dzięki tym szkoleniom kandydat zapozna się z pracą na wysokości. Kursant powinien także zaznajomić się z działaniem maszyny, jej instrukcją obsługi, powinien także wiedzieć, z czego składa się dany sprzęt, jak się składa maszynę, jak na niej pracować, aby uniknąć wypadku. 

Kursy są kontrolowane przez Urząd Dozoru Technicznego, dlatego są one profesjonalne na tyle, że kandydat sam będzie mógł ocenić ryzyko w czasie przenoszenia najcięższych materiałów. 

Kandydat nie może mieć zaburzonej równowagi, nie może mieć słabego wzroku oraz słuchu. Osoby zmagające się z chorobami układu kostnego, pokarmowego, krążeniowego, oddechowego oraz serca – również nie powinny aplikować na takie stanowisko. 

Jak więc widzimy, aby podjąć pracę, należy mieć bardzo dobre zdrowie, jak i uprawnienia. 

Praca za granicą? 

Bardzo często możemy spotkać oferty pracy dla operatorów, poza granicami naszego kraju. Jest to dobra oferta, ze względu na fakt, że zarabia się o wiele więcej niż w Polsce. Zarobki operatora żurawia wieżowego oscylują w Polsce, w granicach 2400–4210 złotych netto. Poza granicami kraju na godzinę możemy otrzymać już 60-90 złotych netto. Do tego często naliczany jest specjalny dodatek oraz darmowe zakwaterowanie. Problemem jednak jest język, który często jest wymagany w danym kraju, a bez którego nie możemy zacząć pracować. 

W Polsce zarobki są także uzależnione od wielkości firmy – im większa firma, tym więcej możemy oczekiwać. 

Czy warto pracować jako operator żurawia wieżowego? 

Operatorem można zostać zdając egzamin lub kurs. Dzięki temu uzyskamy certyfikat uprawniający nas do pracy jako operator żurawia. Praca jest wymagająca, stresogenna oraz nie każdy może w niej pracować, jeśli choruje na niektóre z chorób. Zarobki są optymalne, ale jeśli będziemy pracować dla dużej firmy, to zarobimy więcej. Jest to dobra inwestycja dla osób, które planują wyjechać poza granice kraju, dzięki czemu będą mogły zarabiać kilkukrotnie lepiej niż u nas. Cena kursu nie jest niska, ale koszt się zwróci już po jednym miesiącu pracy.