Raspberry PI mini komputer do wielu zadań

Raspberry PI mini komputer do wielu zadań

Marki Raspberry chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Ich flagowym produktem jest nie bez powodu Raspberry Pi – czyli minikomputer o wielkości karty kredytowej. Ten komputer ma w sobie parametry, o których jeszcze 10 lat temu by nam się nie śniło. Czym jest konkretnie ten mini komputer oraz do czego konkretnie służy. 

Raspberry PI – technologia XXI wieku 

W największym skrócie – Raspberry to po prostu miniaturowy komputer. Jego wydajność jest niezwykła, mimo swoich rozmiarów. Jest to idealne rozwiązanie dla osób zajmujących się informatyką profesjonalnie lub programowaniem. W parametrach urządzenia znajdziemy także pamięć RAM 1GB, 900 MHz, Broadcom BCM2837, 64-bity, architektura ARMv8-A, 4 rdzenie 1,2 GHz. Kilka złączy USB, wejście na Ethernet, wejście do HDMI, mini jack 3,5 mm oraz wejście do zasilacza. Oprócz tego mamy do dyspozycji możliwość dokupienia dodatkowych portów USB lub HDMI. 

Pierwsza generacja została wypuszczona w 2012 roku – w momencie pojawienia się był już przestarzały, ze względu na decyzje o włożeniu w mini komputer, przestarzałego mikroprocesora. Po drodze wyszło jeszcze wiele wersji tego komputera, gdzie w każdej zaimplementowano nowe parametry, procesory. 

Wydajność Raspberry PI 

Porównując wydajność Raspberry do swoich poprzednich wersji, mamy do czynienia z dużym skokiem wydajności. Między pierwszym modelem B+, a modelem 3B, jest obecnie przepaść, różnice w wydajności są ogromne. W obecnym urządzeniu możemy znaleźć czterordzeniowy procesor o taktowaniu 1,4GHz. Niestety mini komputery nie są wyposażone w moduł WIFI, przez co jedynym sposobem na połączenie się z internetem jest właśnie kabel Ethernet. 

Zalety Raspberry PI 

Główną zaletą tego urządzenia jest cena. Jest ona bardzo niska, oscyluje w granicach 100-200 złotych. Jest to mały, wszechstronny mini komputer do TV, z dużymi możliwościami. Możemy na nim grać, możemy go modulować, możemy według tutoriali DIY – zrobić z niego robota, lub telefon komórkowy. Jest to z pewnością bardzo dobry projekt. 

Inne projekty, które charakteryzują się jednopłytową konstrukcją, mają wiele zalet. Większość jest tak samo tania jak nasz model, niektóre mogą być wyposażone w lepsze parametry, w lepszy procesor, z większą ilością pamięci. Niektóre mogą mieć także lepszą dokumentację, ale jest jedna rzec, którą ma Raspberry. Ogromną społeczność użytkowników. Dzięki swojej popularności, na każde pytania dotyczące tego urządzenia, znajdziemy z pewnością odpowiedz. 

Kod jest otwarty, dlatego oprogramowanie jest jeszcze lepiej dopracowane, niż jak to bywa u konkurencji. 

Do urządzenia możemy dokupić także zestawy posiadające obudowę i inne akcesoria, które pomogą nam w naszym działaniu z tym mini komputerem.