Kupując odzież dla dziecka, ubranka, pościel, różnego rodzaju akcesoria, powinniśmy zwracać uwagę na materiał, z którego owy produkt został przygotowany. Tkaniny bawełniane są idealnym wyborem dla dziecka. Są one najzdrowsze, najprzyjemniejsze w dotyku. Z jakich jeszcze powodów powinniśmy je wybierać? 

Dobro dziecka – bawełniany świat 

Zacznijmy od czegoś prostego, czym w zasadzie jest tkanina bawełniana? Jest to naturalny materiał, który uzyskujemy z przędzy bawełnianej. Przez swoje właściwości jest ona delikatna, miękka w dotyku, niezwykle wygodna. Na rynku znajdziemy mnóstwo produktów związanych z tym materiałem, takie jak – jeansy, satyna, aksamit, sztruks czy perkal. 

Tkanina bawełniana dla dziecka jest materiałem 100% naturalnym, a co za tym idzie, całkowicie bezpiecznym w użytkowaniu. Dzięki swojej konstrukcji – umożliwia swobodne oddychanie przez nią, więc może się nadać także jako tkanina na bieliznę. 

Kupić lub uszyć z tego materiału można dziecięce body, sukienki, spodnie, czapki i mnóstwo innych akcesoriów codziennego użytku dla bobasa. 

Oprócz ubrań można zakupić pościel wyprodukowaną z tkaniny bawełnianej. Można także samemu ją uszyć – tak samo, jak poszewki, prześcieradło, akcesoria pościelowe. 

Tkaniny bawełniane uzyskamy w wielu wariantach i kolorach, dzięki czemu samemu możemy całkowicie uszyć wszystko, co nam się podoba, jedynym limitem jest nasza wyobraźnia. Rozmaite kocyki, zasłony, poduszki i inne dekoracje do pokoju dziecka stoją przed wami otworem. Ważnym elementem z pewnością są także wielkości wzorów – jeśli kupimy tkaninę z małymi wzorkami, umożliwi to szycie akcesoriów dla dzieci. 

Rodzaje tkanin bawełnianych 

Wyróżniamy kilka podstawowych typów tkanin. 

  • Batyst – tkanina o delikatnym, przezroczystym wyglądzie, bardzo cienka i lekka. Produkuje się ją do lekkiej odzieży, zazwyczaj damskiej. 
  • Perkal – tkanina wyjątkowo gładka i śliska, z dobrą termoizolacją. Idealna do komfortowej pościeli. 
  • Kreton – tkanina dość sztywna, stosowana przede wszystkim do produkcji damskich ubrań. 
  • Popelina – tkanina produkowana z wielokrotnie mocno skręconych nitek, co zapewnia jej wysoką termoizolację. 
  • Ryps – tkanina wyjątkowo wytrzymała oraz ciepła, czuć jej prążkowaną powierzchnię. 
  • Satyna – tkanina barwiona lub drukowana, delikatny połysk, szerokie zastosowania. 

Tkaniny te są stosowane oczywiście także przy wykonywaniu ubrań i akcesoriów dla osób dorosłych. Dzięki tkaninom bawełnianym możemy dotykać materiałów wyjątkowo miękkich, przewiewnych oraz wygodnych w noszeniu. Tkanina ta nie tylko służy branży odzieżowej, ale i meblowej czy dekoratorskiej. Tkaniny są często wzbogacane innymi substancjami, domieszkami włókien, dzięki czemu zmieniają się ich pierwotne właściwości. Bawełna może być poddana procesowi merceryzacji, która zwiększy jej odporność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *