Tkanina wodoodporna jest prawdziwym wynalazkiem w branży odzieżowej. Jej właściwości pomagają każdemu z nas. Jest to specjalny materiał, który jest zabezpieczony specjalną powłoką, który po prostu odpycha wodę. Ma to swoje dodatkowe plusy, bo nie przepuszcza wilgoci. Ten materiał jest obecnie używany w wielu dziedzinach. Ubrania z tkanin wodoodpornych dostępne są w sklepach stacjonarnych i internetowych. Odpowiemy sobie na pytanie, czym dokładniej jest ta tkanina, do czego służy, oraz skąd się wzięła. 

Tkaniny – właściwości 

Tkaniny wodoodporne są materiałami, które zostały poddane zabiegom, mającym na celu uzyskanie odporności na wodę i wilgoć. Są to zazwyczaj tkaniny naturalne lub syntetyczne, produkowane w sposób laminowany lub powlekane materiałem wodoszczelnym, takim jak polichlorek winylu. Taką tkaninę można także obrobić, za pomocą sprayu do impregnacji wodoodpornej. 

Jak działa? 

Przede wszystkim zależy od tego, w jaki sposób dany materiał został wytworzony. Generalnie to warstwa nylonu lub poliestru odpychająca wodę oraz chroniąca materiał. 

Drugą warstwą jest laminowana membrana, wykonana z teflonu. Zadaniem tej warstwy jest zatrzymanie wody i umożliwienie wydostania się pary wodnej, dzięki mikroskopijnym otworom. 

Ostatnią trzecią warstwą jest siatka trójwarstwowa – przyklejona do wewnętrznej warstwy tkaniny, w celu dodania jeszcze jednej warstwy, do całości. Można także wykorzystać pewnego rodzaju wyściółkę materiałową, dla lepszego komfortu. 

Tkanina wodoodporna, gdzie ją dostać? 

Tkaninę wodoodporną otrzymamy w zasadzie wszędzie, czy to w sklepach stacjonarnych, czy w sklepie internetowym. Oferowane są różne kolory, jednobarwne, wielobarwne, pełne różnych wzorów. Tkaninę można nabyć oraz własnoręcznie uszyć jakąś odzież, czapkę, akcesoria, wszystko, na co mamy ochotę. Cena za tkaninę nie jest aż tak wysoka, dlatego jest to dobra alternatywa dla każdej osoby interesującej się szyciem. 

Tkaninę nie powinno się myć silnymi środkami piorącymi, gdyż może to wyrządzić szkody na materiale. 

Jak ocenia się klasę tkaniny wodoodpornej? 

Oceny wodoszczelności są określane przez producenta, lub producenta tkanin. Wszystkie testy przeprowadzane są w laboratoriach, w niezależnych od siebie, przez co wyniki zawsze pozostaną słuszne. Producentom zależy, żeby materiał był jak najlepszy, dlatego inwestują w najlepsze technologie oraz ludzi, którzy starają się z dnia na dzień podnieść standard tkanin wodopornych. Obecnie wskaźniki wodoszczelności stają się coraz bardziej znormalizowane, jednak należy pamiętać, że firmy mogą mieć różne laboratoria, i procedury, dlatego jedna tkanina może okazać się gorsza od drugiej, ze względu na to, że były poddawane innym testom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *